  • URS2A0R1MDD
URS2A0R1MDD
advertisement
Manufacturer No:
URS2A0R1MDD
HK JDW NO:
555-URS2A0R1MDD
Datasheet:
URS2A0R1MDD
Description:
URS 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URS2A0R1MDD
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    1.9mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9mm