  • URU0J332MHD
URU0J332MHD
advertisement
Manufacturer No:
URU0J332MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URU0J332MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
URU 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URU0J332MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    URU
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    623.7μA
  • Ripple Current
    800mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    920mA @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm