  • URY2C470MHD1TN
URY2C470MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
URY2C470MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URY2C470MHD1TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
URY2C470MHD1TN
Description:
URY 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 210mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URY2C470MHD1TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    URY
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    210mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    210mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    336mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm