  • URY2E330MHD
URY2E330MHD
advertisement
Manufacturer No:
URY2E330MHD
HK JDW NO:
555-URY2E330MHD
Description:
URY 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 170mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URY2E330MHD
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    430μA
  • Ripple Current
    170mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    272mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm