  • URZ1H220MDD1TD
URZ1H220MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
URZ1H220MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URZ1H220MDD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
URZ 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 65mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URZ1H220MDD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    URZ
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Ripple Current
    65mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    130mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9mm