  • URZ1J470MPD1TD
URZ1J470MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
URZ1J470MPD1TD
HK JDW NO:
555-URZ1J470MPD1TD
Description:
URZ 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 120mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
URZ1J470MPD1TD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    120mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9mm