  • UST0J220MDD
UST0J220MDD
advertisement
Manufacturer No:
UST0J220MDD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UST0J220MDD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UST 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UST0J220MDD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UST
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    34mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    34mA @ 120Hz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm