  • UUH1H101MNL1MS
UUH1H101MNL1MS
advertisement
Manufacturer No:
UUH1H101MNL1MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUH1H101MNL1MS
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% Tape & Reel 170mA Radial
Step5Bar-code shipping tag
UUH1H101MNL1MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    5454
  • Ripple Current
    170mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Current - Leakage
    150μA
  • Ripple Current (AC)
    170mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Length
    13.5mm