  • UUJ1A472MNQ1ZD
UUJ1A472MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UUJ1A472MNQ1ZD
HK JDW NO:
555-UUJ1A472MNQ1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUJ1A472MNQ1ZD
Description:
UUJ 4700μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUJ1A472MNQ1ZD
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    7.829997g
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UUJ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    7575
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.38A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    20.1mm
  • Width
    19.1mm