  • UUJ2E4R7MNQ1MS
UUJ2E4R7MNQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UUJ2E4R7MNQ1MS
HK JDW NO:
555-UUJ2E4R7MNQ1MS
Datasheet:
UUJ2E4R7MNQ1MS
Description:
UUJ 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 65mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 4mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUJ2E4R7MNQ1MS
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    1.4 mm
  • Size Code
    5454
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    65mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    104mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    14.6mm
  • Width
    13.6mm