  • UUN1A222MNQ1MS
UUN1A222MNQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UUN1A222MNQ1MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUN1A222MNQ1MS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUN1A222MNQ1MS
Description:
UUN 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 830mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Bi-Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUN1A222MNQ1MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UUN
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Bipolar
  • Size Code
    7575
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    830mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    830mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    954.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    20.1mm
  • Width
    19.1mm