  • UVK0J102MPD1TD
UVK0J102MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVK0J102MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVK0J102MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVK 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 540mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4957
Step5Bar-code shipping tag
UVK0J102MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    540mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    540mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    621mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C