  • UVK1E221MED1TD
UVK1E221MED1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVK1E221MED1TD
HK JDW NO:
555-UVK1E221MED1TD
Datasheet:
UVK1E221MED1TD
Description:
UVK 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 280mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVK1E221MED1TD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    280mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    420mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm