  • UVR1C332MHD1TO
UVR1C332MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UVR1C332MHD1TO
HK JDW NO:
555-UVR1C332MHD1TO
Datasheet:
UVR1C332MHD1TO
Description:
UVR 3300μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.7A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 384
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVR1C332MHD1TO
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.584mA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.955A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm