  • UVR1E102MPD
UVR1E102MPD
advertisement
Manufacturer No:
UVR1E102MPD
HK JDW NO:
555-UVR1E102MPD
Description:
UVR 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 960mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 460
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVR1E102MPD
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
  • Terminal Finish
    Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    960mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    960mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.104A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm