  • UVR1J472MRA
UVR1J472MRA
advertisement
Manufacturer No:
UVR1J472MRA
HK JDW NO:
555-UVR1J472MRA
Description:
UVR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR1J472MRA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8.883mA
  • Ripple Current
    3.4A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.91A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm