  • UVR2D010MED1TA
UVR2D010MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UVR2D010MED1TA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVR2D010MED1TA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVR 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 22mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2D010MED1TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UVR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Ripple Current
    22mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    22mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    35.2mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm