  • UVR2D3R3MED1TD
UVR2D3R3MED1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVR2D3R3MED1TD
HK JDW NO:
555-UVR2D3R3MED1TD
Description:
UVR 3.3μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 40mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2D3R3MED1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.106mA
  • Ripple Current
    40mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    64mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm