  • UVR2F101MHA
UVR2F101MHA
advertisement
Manufacturer No:
UVR2F101MHA
HK JDW NO:
555-UVR2F101MHA
Description:
UVR 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2F101MHA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.36mA
  • Ripple Current
    560mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    896mA @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm