  • UVR2G101MRA6
UVR2G101MRA6
advertisement
Manufacturer No:
UVR2G101MRA6
HK JDW NO:
555-UVR2G101MRA6
Description:
UVR 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 530mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2G101MRA6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.7mA
  • Ripple Current
    530mA
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    530mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    848mA @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Other Sizes Available
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm