  • UVY1A223MHD
UVY1A223MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVY1A223MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVY1A223MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVY 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.42A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY1A223MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UVY
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6.6mA
  • Ripple Current
    2.42A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.64
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.42A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.783A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm