  • UVY1J102MHD1TN
UVY1J102MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UVY1J102MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVY1J102MHD1TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVY 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 930mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY1J102MHD1TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    UVY
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.89mA
  • Ripple Current
    930mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    930mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0695A @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm