  • UVZ1E102MPD
UVZ1E102MPD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1E102MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVZ1E102MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1E102MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UVZ
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    680mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    680mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    782mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm