  • UVZ1E220MDD
UVZ1E220MDD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1E220MDD
HK JDW NO:
555-UVZ1E220MDD
Description:
UVZ 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 58mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 39
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1E220MDD
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    16.5μA
  • Ripple Current
    58mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    58mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    116mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%