  • UVZ2D331MRH
UVZ2D331MRH
advertisement
Manufacturer No:
UVZ2D331MRH
HK JDW NO:
555-UVZ2D331MRH
Description:
UVZ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 705mA 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVZ2D331MRH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.74mA
  • Ripple Current
    705mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    705mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    810.75mA @ 10kHz
  • Diameter
    20mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    11mm