  • UWF0J101MCL1GB
UWF0J101MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWF0J101MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWF0J101MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWF0J101MCL1GB
Purchasing and Inquiry
UWF0J101MCL1GB Overview
A full charge has a ripple current of 115mA @ 100kHz volts.As far as the ripple current is concerned, it is 57.5mA @ 120Hz at the lowest charge.Sitting height (Max) should not exceed 0.217 5.50mm.It operates at a dissipation factor of 0.22 % (0.22 %).Rated DC voltage of 6.3V is used to operate this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
UWF0J101MCL1GB Features
the ripple current is 115mA @ 100kHz.
the ripple current is 57.5mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.22 %
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C
UWF0J101MCL1GB Applications
There are a lot of Nichicon UWF0J101MCL1GB applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Smoothing and filtering applications
  • Computer
  • Industrial systems
  • Computer motherboards
  • Power supplies
  • Uninterruptible power supplies
  • Standard and switched mode power supplies
  • Frequency converters
  • Telecommunication
  • Energy storage in pulse systems
Step5Bar-code shipping tag
UWF0J101MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UWF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    115mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    1.3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    57.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    115mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm