  • UWT1E100MCR1GB
UWT1E100MCR1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT1E100MCR1GB
HK JDW NO:
555-UWT1E100MCR1GB
Datasheet:
UWT1E100MCR1GB
Description:
UWT 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 23mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWT1E100MCR1GB
    Select All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    23mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    34.5mA @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Available with 3mm Dia. On Request
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    UWT
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V