  • UWT1H0R1MCL2GB
UWT1H0R1MCL2GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT1H0R1MCL2GB
HK JDW NO:
555-UWT1H0R1MCL2GB
Datasheet:
UWT1H0R1MCL2GB
Description:
UWT 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1mA 0.118Dia 3.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWT1H0R1MCL2GB
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Surface Mount Land Size
    0.130Lx0.130W 3.30mmx3.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    1313
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1mA
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    3.8mm