  • UZP1A330MCL1GB
UZP1A330MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UZP1A330MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UZP1A330MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UZP1A330MCL1GB
Description:
UZP 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 41mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UZP1A330MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UZP
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    16.5μA
  • Ripple Current
    41mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    41mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.181 4.60mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm