  • V130LA20APX2855
V130LA20APX2855
advertisement
Manufacturer No:
V130LA20APX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V130LA20APX2855
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V130LA20APX2855
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V130LA20APX2855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Clamping Current
    100A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LA
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.9nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    8.5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V
  • Max Voltage Rating (DC)
    175V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    340V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    1000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    225.5V
  • Energy
    70J
  • Varistor Voltage (Min)
    184.5V
  • Varistor Voltage (Typ)
    205V
  • Maximum AC Volts
    130V
  • Varistor Voltage
    205V