  • V140LS2P
V140LS2P
advertisement
Manufacturer No:
V140LS2P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V140LS2P
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
V140LS2P
Description:
Varistors RADIAL VARISTOR PB FREE D07
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V140LS2P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V140LS2P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    LS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Pitch
    6mm
  • Max Output Current
    1.2kA
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    140V
  • Max Voltage Rating (DC)
    180V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    360V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    160pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    242V
  • Energy
    12J
  • Varistor Voltage (Min)
    198V
  • Varistor Voltage
    220V
  • Clamping Current
    10A
  • Diameter
    7mm