  • V20E385PL1T
V20E385PL1T
advertisement
Manufacturer No:
V20E385PL1T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V20E385PL1T
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V20E385PL1T
Description:
Varistors 385V 20mm Epoxy UltraMOV
Step5Bar-code shipping tag
V20E385PL1T
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    UltraMOV™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    700pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    7.3mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    11mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    385V
  • Max Voltage Rating (DC)
    505V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    1.025kV
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    700pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    682V
  • Energy
    300J
  • Varistor Voltage (Min)
    558V
  • Varistor Voltage (Typ)
    620V
  • Maximum AC Volts
    385V
  • Varistor Voltage
    620V
  • Clamping Current
    100A