  • V250LC20AP
V250LC20AP
advertisement
Manufacturer No:
V250LC20AP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V250LC20AP
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
V250LC20AP
Description:
Var MOV 250VAC/330VDC 4500A 429V Radial Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V250LC20AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LC
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    500pF
  • Voltage - Rated DC
    330V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    4.5kA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Lead Pitch
    8.5mm
  • Max Output Current
    4.5kA
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    330V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    650V
  • Max Surge Current
  • Capacitance @ Frequency
    500pF @ 1MHz
  • Energy
    72J
  • Varistor Voltage (Min)
    351V
  • Varistor Voltage (Typ)
    390V
  • ESD Protection
    No
  • Varistor Voltage
    429V
  • Clamping Current
    50A
  • Diameter
    14mm
  • Height
    22.5mm
  • Width
    5.6mm