  • V275LA20CPX2855
V275LA20CPX2855
advertisement
Manufacturer No:
V275LA20CPX2855
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V275LA20CPX2855
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
V275LA20CPX2855
Description:
VARISTOR 430V 6.5KA DISC 14MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V275LA20CPX2855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    C-III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    5000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    473V
  • Energy
    145J
  • Varistor Voltage (Min)
    387V
  • Maximum AC Volts
    275V
  • Varistor Voltage
    430V