  • V275LU2PX2855
V275LU2PX2855
advertisement
Manufacturer No:
V275LU2PX2855
HK JDW NO:
461-V275LU2PX2855
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
V275LU2PX2855
Description:
VARISTOR 450V 1.2KA DISC 7MM
Step5Bar-code shipping tag
V275LU2PX2855
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    LU
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    369V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    80pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    495V
  • Energy
    23J
  • Varistor Voltage (Min)
    405V
  • Varistor Voltage (Typ)
    450V
  • Maximum AC Volts
    275V
  • Varistor Voltage
    450V