  • VB30200C-E3/8W
VB30200C-E3/8W
advertisement
Manufacturer No:
VB30200C-E3/8W
HK JDW NO:
884-VB30200C-E3/8W
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VB30200C-E3/8W
Purchasing and Inquiry
VB30200C-E3/8W Overview
The device operates when the forward voltage is set to 1.1V.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 250A.A forward voltage of 30A will enable the device to operate.A reverse voltage peak of 160μA is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 160μA, which is the current coming from that semiconductor device.
VB30200C-E3/8W Features
1.1V forward voltage
a peak voltage of 160μA
a reverse voltage peak of 160μA
VB30200C-E3/8W Applications
  • Battery chargers
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • General Rectification
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Crowbar applications
Step5Bar-code shipping tag
VB30200C-E3/8W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    VB30200C
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    160μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 15A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    160μA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    160μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A