  • VBO22-14NO8
VBO22-14NO8
advertisement
Manufacturer No:
VBO22-14NO8
HK JDW NO:
401-VBO22-14NO8
Package:
4-Square, FO-B
Datasheet:
VBO22-14NO8
Step5Bar-code shipping tag
VBO22-14NO8
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    QC Terminal
  • Package / Case
    4-Square, FO-B
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
    4
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.2V @ 150A
  • Max Reverse Leakage Current
    300μA
  • Max Surge Current
    380A
  • Current - Average Rectified (Io)
    21A
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    440A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.4kV
  • Height
    10mm
  • Length
    28.5mm
  • Width
    28.5mm