  • VDI50-12P1
VDI50-12P1
advertisement
Manufacturer No:
VDI50-12P1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VDI50-12P1
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VDI50-12P1
Description:
IGBT MOD 1200V 49A 208W ECO-PAC2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDI50-12P1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC2
  • Number of Pins
    10
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    208W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    35
  • Base Part Number
    VDI
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    208W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.7V
  • Max Collector Current
    49A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1.1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    1.65nF
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    570 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.65nF @ 25V