  • VDRS14T275TSE
VDRS14T275TSE
advertisement
Manufacturer No:
VDRS14T275TSE
HK JDW NO:
886-VDRS14T275TSE
Package:
Disc 16mm
Datasheet:
VDRS14T275TSE
Description:
Var MOV 275VAC/350VDC 4500A 430V Radial T/R
Step5Bar-code shipping tag
VDRS14T275TSE
  • Package / Case
    Disc 16mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    VDRS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    440pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5.4mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Max Voltage Rating (DC)
    350V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    710V
  • Max Surge Current
    4.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    440pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    473V
  • Energy
    104J
  • Varistor Voltage (Min)
    387V
  • Varistor Voltage (Typ)
    430V
  • Maximum AC Volts
    275V
  • Varistor Voltage
    430V
  • Clamping Current
    50A