  • VEF50US15
VEF50US15
advertisement
Manufacturer No:
VEF50US15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VEF50US15
Package:
Datasheet:
VEF50US15
Description:
XP POWER VEF50US15 POWER SUPPLY, 50W, 15V, 3.33A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VEF50US15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VEF50US15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Plug-In
  • Weight
    0.761lb 345.18g
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Published
    2013
  • Series
    VEF50 (50W)
  • Size / Dimension
    4.58Lx2.06W x 1.23 H 116.3mmx52.4mmx31.3mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    3.33A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    50W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    3.33A
  • Max Output Power
    50W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    47.2 1.20m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Height
    31.242mm