  • VEL05US090-US-JA
VEL05US090-US-JA
advertisement
Manufacturer No:
VEL05US090-US-JA
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VEL05US090-US-JA
Package:
Datasheet:
VEL05US090-US-JA
Description:
ADAPTOR, AC-DC, LEVEL VI, 9V, 0.83A, US
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VEL05US090-US-JA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Wall
  • Weight
    0.28lb 127.01g
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2014
  • Series
    VEL05 (5W)
  • Size / Dimension
    2.17Lx0.95W x 1.40 H 55.1mmx24.1mmx35.5mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Output 1
    9V
  • Polarity
    Positive
  • Max Voltage Rating (AC)
    264V
  • Analog IC - Other Type
    AC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    5W
  • Current - Output 1
    550mA
  • Max Output Power
    5W
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    59 1.50m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • No Load Power Consumption
    100mW Max
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    35.56mm