  • VEP24US09
VEP24US09
advertisement
Manufacturer No:
VEP24US09
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VEP24US09
Package:
Datasheet:
VEP24US09
Description:
XP POWER VEP24US09 AC/DC Power Supply, Medical, Fixed, 1 Output, 80 V, 264 V, 19.8 W, 9 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VEP24US09
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VEP24US09.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wall
  • Weight
    0.353lb 160.12g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2011
  • Series
    VEP24 (24W)
  • Size / Dimension
    3.46Lx1.89W x 1.14 H 88.0mmx47.9mmx29.0mm
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    20W
  • Power Rating
    19.8W
  • Max Power Dissipation
    24W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    Level IV
  • Lead Length
    1.8m
  • Max Output Current
    2.2A
  • Voltage - Output 1
    9V
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    2.2A
  • Voltage - Input
    80V~264VAC
  • Output Current
    2.2A
  • Input Type
    Multi-Blade (Sold Separately)
  • Output Power
    19.8W
  • Voltage - Output
    9V
  • Min Input Voltage
    80V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.2A
  • Max Output Power
    19.8W
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    59 1.50m
  • Input Connector
    Multi-Blade
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Isolation Voltage
    4kV
  • Min Input Voltage (AC)
    80V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    29mm
  • Length
    47.9mm
  • Width
    88mm