  • VEU10US050-US
VEU10US050-US
advertisement
Manufacturer No:
VEU10US050-US
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VEU10US050-US
Package:
Datasheet:
VEU10US050-US
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VEU10US050-US
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    43 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2017
  • Series
    VEU10 (10W)
  • Size / Dimension
    1.45Lx0.86W x 2.00 H 36.8mmx21.8mmx50.8mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Approval Agency
    CB, CCC, TUV, UL
  • Efficiency
    Level VI, CoC Tier 2
  • Current - Output (Max)
    2.1A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Output Power
    10W
  • Voltage - Output
    5V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    USB A Receptacle
  • No Load Power Consumption
    75mW Max