  • VI40M120C-M3/4W
VI40M120C-M3/4W
advertisement
Manufacturer No:
VI40M120C-M3/4W
HK JDW NO:
884-VI40M120C-M3/4W
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
VI40M120C-M3/4W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VI40M120C-M3/4W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    890mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    250A