  • VS-32CTQ030STRRPBF
VS-32CTQ030STRRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-32CTQ030STRRPBF
HK JDW NO:
884-VS-32CTQ030STRRPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-32CTQ030STRRPBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    32CTQ030S
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    490mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.75mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    900A
  • Application
    HIGH POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.75mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    900A