  • VKP102MCQSAQKR
VKP102MCQSAQKR
advertisement
Manufacturer No:
VKP102MCQSAQKR
HK JDW NO:
886-VKP102MCQSAQKR
Datasheet:
VKP102MCQSAQKR
Description:
VKP 1000pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
VKP102MCQSAQKR
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X1, Y1
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    125°C