  • VLP8040T-150M
VLP8040T-150M
advertisement
Manufacturer No:
VLP8040T-150M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLP8040T-150M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLP8040T-150M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLP8040T-150M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    VLP
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.303W 8.00mmx7.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8.7mm
  • Current Rating
    2.6A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    58mOhm Max
  • Max DC Current
    2.6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    3432
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    2.9A
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm