  • VPS28-2800
VPS28-2800
advertisement
Manufacturer No:
VPS28-2800
HK JDW NO:
814-VPS28-2800
Package:
Datasheet:
VPS28-2800
Description:
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPS28-2800
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx58.67mm W
    Laminated Core
  • Power Rating
    80W
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Max Output Current
    2.8A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 5.6A Series 2.8A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    80VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    76.20mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    58.67mm