  • VPS36-1200
VPS36-1200
advertisement
Manufacturer No:
VPS36-1200
HK JDW NO:
814-VPS36-1200
Package:
Datasheet:
VPS36-1200
Description:
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPS36-1200
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.6lbs 725.7g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    58.67mm Lx50.80mm W
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    43W
  • Max Power Dissipation
    43W
  • Current Rating
    2.4A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    18V
  • Max Output Current
    1.2A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.4A Series 1.2A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    43VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Secondary Winding(s)
  • Height Seated (Max)
    68.33mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    50.8mm