  • VS-10ETF02STRLPBF
VS-10ETF02STRLPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-10ETF02STRLPBF
HK JDW NO:
884-VS-10ETF02STRLPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-10ETF02STRLPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-10ETF02STRLPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    160A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY HIGH POWER
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    145 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    160A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    160A
  • Recovery Time
    145 ns
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm